تاثیر روغن نارگیل بر مو بر اساس مقالات روز دنیا

تاثیر روغن نارگیل بر مو
تاثیر روغن نارگیل بر مو

 

روغن نارگیل یک روغن فوق العاده کاربردی برای سلامتی و زیبایی است. بیشتر افراد معمولا از روغن نارگیل برای بهبود سلامتی و مشکلات موهای خود استفاده می‌کنند. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله بصورت تخصصی جوانب مثبت و منفی تاثیر روغن نارگیل بر مو را بررسی نماییم.

نکته : تمامی نکات این مطلب از مقالات معتبر روز گرداوری شده است و برای مشاهده منبع آن‌ها بر روی علامت‌های ستاره (*) کلیک کنید.

 

کارهای روزانه‌ای که باعث آسیب به موهای شما می‌شود

نظافت روزانه موها مانند شستن، شانه کردن و حالت دادن موها باعث آسیب به آنها و ایجاد وزی، خشکی و شکنندگی آنها می‌شود.

برای اینکه متوجه شوید چرا این اتفاق می‌افتد باید با ساختار موهای خود آشنا شوید. موها از سه لایه تشکیل شده اند:

 • مدولا یا قسمت مرکزی: مدولا قسمت نرم و مرکزی ساقه مو می‌باشد. جالب است که بدانید موهای ضخیم و محکم حاوی مقادیر زیادی مدولا هستند در حالی که موهای نازک تقریبا فاقد این قسمت هستند.
 • کورتکس یا قسمت قشری: این قسمت ضخیم ترین قسمت موها است که شامل مقادیر زیادی فیبروز و پیگمان‌های است که رنگ موهای شما را ایجاد می‌کند.
 • کوتیکول: کوتیکول لایه بیرونی، سخت و محافظ موی شماست.

شست و شو، حالت دادن و رنگ کردن موها می‌تواند باعث آسیب به کوتیکول شده و باعث می‌شود نتواند از قسمتهای مرکزی ساقه مو محافظت کند. همچنین باعث می‌شود برخی از پروتئین‌های فیبروزی که قشر مو را تشکیل می‌دهند از دست دهید و موهای شما نازک و شکننده شوند. 1* 2* 3*

 

چرا روغن نارگیل برای محافظت از موها بهتر از سایر روغن ها است

گفته می‌شود که روغن نارگیل بهترین روغن برای موها برای کاهش از دست دادن پروتئین و حفظ سلامتی آن است.

در یک مطالعه اثرات استفاده از روغن نارگیل، آفتابگردان یا سایر روغن های معدنی روی مو قبل یا بعد از شست و شو بررسی شد. 4* برای اینکه بفهمیم کدامیک از روغن ها بهتر است، محققان مقدار پروتئین از دست رفته را بعد از هر آزمایش اندازه گیری کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که روغن نارگیل از بقیه روغن‌ها در محافظت از پروتئین موها بهتر عمل کرده است. بنابراین روغن نارگیل بهترین ترکیب ساختمانی را برای محافظت از پروتئین موها دارد.

روغن نارگیل عمدتا از یک اسید چرب با زنجیره متوسط به نام اسید لوریک تشکیل شده است. این اسید چرب برای روغن نارگیل یک ساختار بلند و مستقیم ایجاد می‌کند که باعث جذب عمیق آن به داخل ساقه موها می‌شود.

سایر روغن‌ها مثل روغن آفتابگردان و روغن‌های معدنی می‌توانند یک لایه روی ساقه موها ایجاد کنند اما به خوبی روغن نارگیل به داخل ساقه مو نفوذ نمی‌کنند. 5*

 

مالیدن روغن نارگیل به موها قبل یا بعد از حمام باعث محافظت در برابر آسیب موها می‌شود

دو روش برای استفاده از روغن نارگیل برای محافظت از موها وجود دارد. روش اول، مالیدن روغن به موها قبل از حمام که می‌تواند باعث کاهش آسیب موها هنگام شست و شو شود. جالب است بدانید موها هنگامی که مرطوب هستند بیشترین آسیب پذیری را دارند که به دلیل تغییرات ساختاری ظریفی است که هنگام جذب آب ایجاد می‌شود. هنگامی که موها مرطوب هستند، قشر ضخیم و مرکزی آب را جذب کرده و متورم شده و باعث ایجاد تغییراتی در کوتیکول می‌شود. کوتیکول موها درواقع از فلس های صاف و روی هم افتاده تشکیل شده اند که به انتهای ریشه موها متصل شده و به سمت نوک ساقه موها خم شده اند. هنگامی که کورتکس موها آب را جذب کرده و متورم می‌شوند، این فلس‌ها به یکدیگر فشار آورده و بهم می‌چسبند که این اتفاق باعث می‌شود موها آسیب پذیرتر شده و هنگام شانه کردن یا حالت دادن آسیب پذیرتر شوند و آغشته کردن موها به روغن قبل از شست و شو باعث می‌شود جذب آب توسط ساقه موها و درنتیجه به هم چسبیدگی فلس های کوتیکول کاهش یابد و باعث کاهش آسیب به موها شود.

روش دوم، آغشته کردن موها به روغن پس از حمام باعث ایجاد یک لایه محافظ روی آنها، نرم‌تر و صاف‌تر شدن آنها می‌شود. این کار باعث کاهش اصطکاک ناشی از شانه کردن یا حالت دادن موها بعد از حمام شده و از گره خوردن و کشیده شدن موها جلوگیری می‌کند.

 

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم بخوانید: این 20 روش استفاده از روغن نارگیل را از دست ندهید!

 

روغن نارگیل باعث می‌شود موهای شما بیشتر رشد کند و بلندتر شود

بسیاری از افراد آرزوی موهای بلند، براق و درخشان دارند. با این وجود شست و شوی روزانه موها، حالت دادن، استفاده از روسری و مقنعه در طول روز، آب و هوا و آلاینده‌ها می‌تواند به آنها آسیب برساند. این اتفاق باعث می‌شود بلند کردن موها دشوار شود به این دلیل که هرچه موها بلند می‌شوند فرسوده و ضعیف می‌شوند. روغن نارگیل با روش های زیر می‌تواند باعث بلندتر شدن موها شود:

 • مرطوب کنندگی و کاهش شکنندگی موها
 • محافظت از موهای مرطوب در برابر از دست دادن پروتئین و آسیب دیدن
 • محافظت از موها در برابر آسیب‌های محیطی مانند باد، آفتاب و دود

برای اینکه تاثیر روغن نارگیل بر مو را ببینید باید آن را بعنوان بخشی از روتین مراقبت‌های آرایشی و بهداشتی خود قرار دهید.

 

سایر تاثیر روغن نارگیل بر مو

 • پیشگیری از شپش: یکی از مطالعات نشان داده است که استفاده روزانه از روغن نارگیل اسپری کردن آن به موها، 40 درصد موثر تر از درمان شپش با استفاده از مواد شیمیایی مانند پرمترین است. 6*
 • محافظت دربرابر آفتاب: برخی مطالعات نشان داده اند که روغن نارگیل دارای ضریب محافظت دربرابر آفتاب 8 است(SPF8) بنابراین آغشته کردن موها به آن باعث محافظت از موها در برابر نور خورشید می‌شود. 7* 8* 9*
 • درمان شوره سر: شوره سر می‌تواند در اثر رشد بیش از حد قارچ ها و مخمر ها روی کف سر ایجاد شوند. روغن نارگیل به دلیل داشتن ترکیبات آنتی میکروبیال می‌تواند برای درمان شوره مورد استفاده قرار گیرد. 10* 11*
 • محافظت دربرابر ریزش مو: شست و شوی زیاد باعث آسیب به ساقه مو شده که در شرایط شدید باعث ریزش مو می‌شود. روغن نارگیل می‌تواند به حفظ موهای شما کمک کند و در نتجه از ریزش مو پیشگیری کند.

همچنین مصرف روغن نارگیل به دلیل داشتن مواد مغذی می‌تواند برای سلامت موها مفید باشد و موها را از ویتامین‌ها و اسیدهای چرب ضروری تغذیه کند. 12*

 

جهت مشاهده محصول روغن نارگیل بروکس کلیک کنید.

 

آیا روغن نارگیل می‌تواند آثار منفی روی موها داشته باشد؟

روغن نارگیل به طور کلی برای استفاده پوست و موها بی خطر است.13* با این‌حال استفاده بیش از حد از آن می‌تواند باعث تولید بیش از حد چربی روی موها و پوست سر شود. این کار می‌تواند موهای شما را چرب و بد حالت کند مخصوصا اگر موهای بسیار ظریفی دارید. برای جلوگیری از این مسئله، مطمئن شوید از مقدار روغن مناسب حجم و قد موها استفاده کرده و بیشتر آن را به قسمتهای میانی تا انتهایی ساقه موها می‌مالید. باوجود اینکه ریزش 50 تا 100 عدد مو روزانه طبیعی است، بسیاری از افراد ممکن است گزارش دهند که پس از استفاده از روغن نارگیل موهایشان ریزش داشته است اما در این ریزش ها روغن نارگیل مقصر نبوده و درواقع استفاده از روغن نارگیل باعث می‌شود موهایی که از قبل از پوست سر شما جدا شده‌اند، از بین بروند.

 

برای داشتن موهای زیبا چگونه از روغن نارگیل استفاده کنیم

 • بعنوان نرم کننده مو: موهایتان را به حالت عادی شماپو بزنید و سپس روغن نارگیل را از قسمت میانی تا انتهای موها شانه کنید. این کار باعث باز شدن گره موها و نرم شدن آن ها می‌شود.
 • بعنوان یک ماده محافظ پس از شست‌وشو: پس از استفاده از شامپو و نرم کننده برای موها، مقدار کمی از روغن نارگیل را به موهای خود بمالید تا از آنها هنگام شانه کردن محافظت کند.
 • بعنوان ماسک مو: روغن نارگیل را به موهای خود بمالید و بگذارید چند ساعت (مثلا در طول شب) روی موها بماند و سپس آن را با آب و شامپو بشویید.
 • بعنوان درمان بیماری های پوست سر:  قبل از خواب مقدار کمی از روغن نارگیل را به پوست سر خود بمالید و بگذارید بماند. پس از بیدار شدن از خواب آن را با آب و شامپو بشویید.

این تکنیک‌ها می‌توانند روزانه بطور منظم یا چند وقت یکبار (باتوجه به نوع موها) مورد استفاده قرار گیرند تا موهایی زیبا، سالم و براق داشته باشید.

میزان روغن نارگیل مورد استفاده به حجم، قد و نوع موهای شما دارد. بسیاری از افراد از روغن نارگیل تنها برای قسمت میانی تا انتهای موها استفاده می‌کنند تا موهایشان چرب نشود. بهترین راه این است که ابتدا مقدار کمی از روغن استفاده کنید و سپس با توجه به نیاز موها مقدار آن را افزایش دهید. اگر موهای بسیار کوتاه یا نازکی دارید ممکن است میزان نیاز شما به روغن نارگیل به کمی یک قاشق چای خوری باشد. با این‌حال افراد با موهای بلند و ضخیم ممکن است به اندازه دو قاشق غذا خوری روغن برای موهای خود استفاده کنند.

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده

مقالات دیگر بروکس را از دست ندهید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش