بررسی ترندهای خانگی درمان جوش صورت بر اساس مقالات معتبر

در این مقاله می‌خوانید: علت ایجاد جوش صورت  |  انواع جوش یا آکنه  |  درمان جوش صورت با مواد ارگانیک  |  پیشگیری از جوش صورت

درمان جوش صورت
تنها روش درمان عدم استرس، رسیدگی و تغذیه کامل پوست صورت با مواد کاملا ارگانیک در یک دوره زمانی است


احتمالا شما که مطالعه این مقاله را شروع کردید دچار مشکلات جوش صورت شدید و با روش‌ها و دستگاه‌های مختلفی برای درمان جوش صورت آشنا هستین. در این مقاله به این موضوع پی می‌برید که روش میانبری برای درمان جوش صورت وجود ندارد و تنها روش درمان عدم استرس، رسیدگی و تغذیه کامل پوست صورت با مواد کاملا ارگانیک در یک دوره زمانی است. تمامی مطالب این وبلاگ بر اساس مقالات معتبر و روز دنیا است. جهت مطالعه بیشتر درباره جوش هم مقاله "انواع جوش" و "علت جوش صورت" را از دست ندهید.

 

علت ایجاد جوش صورت

جوش‌ها زائده‌ها یا مشکلات پوستی هستند که غدد چربی باعث بوجودآمدن آن‌ها شده و اضافه شدن میکروب ها و باکتری ها به آن باعث التهاب بیشتر آن‌ها خواهد شد. حمله گلبول‌های سفید برای مقابله با باکتری ها در ناحیه التهاب باعث تجمع ترشحات چرکی خواهد شد. افزایش تولید چربی توسط غدد چربی موجود در فولیکول های مو، باعث بسته شدن این منافذ می‌شود و درنتیجه برآمدگی هایی به نام آکنه یا جوش ایجاد می‌شود. ارگانیسم‌های زنده میکروسکوپی که به‌طور معمول روی پوست وجود دارند، در این حجم زیادِ چربی به دام می‌افتند و باعث ایجاد آلودگی و تولید ترشحات بعدی می‌شوند. برخی از نقاط بدن مثل صورت، بالای کمر، سینه و شانه بیشتر مستعد جوش زدن هستند. جهت اطلاعات بیشتر به وبلاگ "علت جوش صورت" مراجعه کنید.

 

 • هورمون‌ها: افزایش هورمون‌های جنسی مثل تستوسترون و هورمون رشد در دوران بلوغ باعث ایجاد جوش می‌شوند. هورمون‌های زنانه مثل استروژن و پروژسترون نیز در دوران پیش از قاعدگی و بارداری باعث ایجاد جوش صورت و بدن می‌شوند.
 • سبوم: سبوم چربی طبیعی بدن است. در بعضی شرایط مثل اختلالات هورمونی و یا تحریک غدد آندروژن ترشح سبوم افزایش می‌یابد. سبوم اضافی با باکتری‌ها و سلول های مرده پوست ترکیب شده و جوش را بوجود می‌آورد.
 • باکتری: برخی باکتری‌ها در اثر تمام زیاد دست با صورت روی پوست صورت باقی مانده و باعث ایجاد جوش می‌شوند.
 • استرس
 • مشکلات گوارشی
 • برخی داروها

 

انواع جوش یا آکنه
 

انواع جوش
قبل از درمان جوش صورت حتما نوع جوش خود را بشناسید


1.جوش‌های زیر پوستی یا کومدون (Comedone)

کومدون‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که فولیکول مو بر اثر افزایش چربی و سلول‌های مرده پوست مسدود شود. دو نوع از کمودون وجود دارد: سرسیاه و سرسفید.

 

جوش سر سفید(Whiteheads)

این جوش‌ها کومدون سربسته نیز نامیده می‌شوند. زیرا چربی و سلول‌های مرده پوست از باز شدن مجرای بسته‌شده جلوگیری می‌کنند و التهاب در زیر پوست باقی می‌مانند. اگر سر این التهاب بیرون بیاید، شبیه دانه‌ای کوچک با حبابی از چرک است.

 

جوش سر سیاه(Blackheads)

کومدون‌های سرباز هستند که رنگ تیره ای داشته و روی سطح پوست ظاهر می‌شوند. سیاهی سر این جوش‌ها ملانین‌ِ غدد چربی پوست است که در معرض هوا اکسید شده‌ و به این رنگ درآمده‌اند.

 

پاپول Papules(سفت دانه)

پاپول‌ها برآمدگی‌های سفت روی پوست بوده که در آن‌ها مایع واضح وجود ندارد. لمس این جوش‌ها ممکن است دردناک باشد. معمولا به رنگ‌های قهوه‌ای، بنفش، قرمز و اکثرا صورتی هستند. فشار دادن این جوش‌ها ممکن است باعث ایجاد اسکار شود.

 

پوسچول(Pustules)

پوسچول‌ها جوش‌هایی با قاعده قرمز و سطح چرکی هستند. برخلاف پاپول‌ها چرک آن‌ها بطور وتضح روی سطح پوست دیده می‌شود. این چرک‌ها به رنگ سفید یا زرد بوده و حاوی باکتری، گلبول سفید و سلول‌های مرده پوستی هستند. و ممکن است باعث ایجاد اسکار شوند.

 

ناب‌ها(Knobs)

ناب‌ها شبیه به پاپول‌ها بوده اما از آن‌ها بزرگ‌تر و عمقی‌تر هستند. این جوش‌ها دردناک هستند.

 

کیست ها(Cysts)

کیست‌ها مانند پوسچول ها هستند اما اندازه ای بزرگ‌تر داشته و معمولا روی سطح پوست باقی می‌مانند. کیست‌ها پر از چرک هستند.

 

در مقاله "انواع جوش" به بررسی هر یک از این موارد و درمان اختصاصی آن‌های پرداخته‌ایم؛ از دست ندهید!

 

 

روش‌های مختلف درمان جوش صورت با مواد ارگانیک
 

یخ
 

درمان جوش با یخ
یخ به کاهش التهاب جوش کمک می‌کند


همان لحظه‌ای که احساس می‌کنید در حال جوش زدن هستید سریعا یک تکه یخ روی آن بگذارید. یخ به کاهش التهاب کمک می‌کند و غدد چربی را تشویق می‌کند که منقبض شوند و چربی اضافه و میکروب‌های درون آن را از آن بخش پوست بیرون برانند.

 

روغن درخت چای
 

درمان جوش صورت با روغن درخت چای
این روغن به دلیل توانایی در مبارزه با باکتری‌ها و کاهش التهاب پوست بسیار مشهور است


روغن درخت چای یک روغن ضروری بوده که از برگ های یک درخت کوچک بومی استرالیا به نام Melaleuca alternifolia گرفته می‌شود. این روغن به دلیل توانایی در مبارزه با باکتری‌ها و کاهش التهاب پوست بسیار مشهور است (منابع 1* 2*) علاوه بر این، چندین مطالعه نشان داده است که استفاده از روغن درخت چای ممکن است باعث کاهش آکنه شود. (منابع 1*  2*  3*)

یک تحقیق کوچک دیگر نشان داده است که استفاده از روغن درخت چای برای درمان آکنه در مقایسه با بنزوئیل پروکساید، تاثیر و رضایت بیشتری در بین مصرف کنندگان داشته است. همچنین این روغن خشکی و حساسیت کمتری نسبت به بنزوئیل پروکساید ایجاد کرده است (منبع)

با توجه به اینکه آنتی بیوتیک‌های موضعی و خوراکی در صورت استفاده طولانی مدت برای آکنه می‌توانند باعث مقاومت باکتریایی شوند، روغن درخت چای ممکن است جایگزینی موثر باشد. (منبع)

چند قطره روغن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بگذارید بماند. این کار را یک یا دو بار در روز انجام دهید.

 

خمیر دندان
 

درمان جوش صورت با خمیر دندان
به یاد داشته باشید، خمیر دندان برای دندان‌های شما ساخته شده است، نه برای پوست صورت شما


ممکن است خوانده باشید که استفاده از خمیر دندان برای درمان آکنه بسیار مفید است و استفاده از آن در طول شب باعث بهبود سریع تر آکنه خواهد شد. اگرچه درست است که چندین ماده موجود در خمیر دندان به خشک شدن جوش کمک می‌کند اما در شرایطی نیز ممکن است باعث آسیب بیشتر شود. اگرچه دقیقاً مشخص نیست که این ترند چگونه و از کجا آغاز شده است، اما برخی از دلایل احتمالی این موارد عبارتند از:

 • بعضی از انواع خمیر دندان دارای ماده ای بنام تریکلوزان بوده که برای از بین بردن باکتری ها موثر هستند.
 • برخی از مواد مانند جوش شیرین، الکل و پراکسید هیدروژن در خمیر دندان وجود دارد که باعث خشک شدن و کوچک شدن جوش ها می‌شود. بعلاوه منتول موجود در خمیر دندان ممکن است احساس کاذبی مبنی بر کاهش درد و تورم بصورت موقت ایجاد کند.

با توجه به این ویژگی ها ممکن است باور کنیم که استفاده از خمیر دندان برای درمان جوش موثر خواهد بود اما هرگز این کار را انجام ندهید. چرا نباید از خمیر دندان برای درمان جوش استفاده کنیم؟

 • اول از همه، اکثر شرکت ها دیگر از تریکلوزان در فرمول های خمیردندان خود استفاده نمی‌کنند. طبق منبع معتبر اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا، برخی آزمایشات نشان میدهد که تریکلوزان میتواند بر روی هورمون های تیروئید تأثیر منفی بگذارد. بنابراین حتی اگر خمیردندان پیدا کنید که هنوز حاوی این ماده شیمیایی باشد، ممکن است استفاده از آن روی جوش ها ارزش ریسک را نداشته باشد.
 • خمیر دندان می‌تواند برای پوست شما تحریک کننده باشد. به یاد داشته باشید، خمیر دندان برای دندان‌های شما ساخته شده است، نه برای پوست صورت شما. خمیردندان دارای PH پایه است که برای پوست آسیب رسان است. جوش شیرین زیاد موجود در خمیر دندان باعث تغییر PH پوست شده و منجر به جوش بیشتر و سوزش آن می‌شود.

سدیم لوریل سولفات ماده غالب دیگر در خمیر دندان است که برای از بین بردن لکه‌ها استفاده می‌شود. این ماده بسیار قوی بوده که پوست را تحریک می‌کند.

 • استفاده از خمیر دندان ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. حتی اگر خمیر دندان باعث بهبود آکنه شود، باعث می‌شود پوست صورت بسیار خشک شده و باعث آکنه بیشتر و اسکار می‌شود.

 

خوردن زینک
 

درمان جوش صورت با زینک
خوردن زینک بیشتر از استفاده موضعی آن تاثیر دارد که ممکن است به دلیل جذب پایین زینک توسط پوست باشد.


زینک یک ماده مغذی ضروری برای رشد سلولی، تولید هورمون، سوخت و ساز و عملکرد سیستم ایمنی بدن است. تحقیقات نشان می‌دهند که معمولا مقدار زینک در بدن افراد مبتلا به آکنه، نسبت به افراد دارای پوست سالم کمتر است (منبع*).  مطالعات نشان می‌دهد که مصرف زینک بصورت خوراکی ممکن است باعث کاهش آکنه شود.

به عنوان مثال، یک بررسی در سال 2014 نشان داد که زینک در درمان آکنه های شدید و التهابی موثرتر از درمان آکنه متوسط ​​است (منبع*)

مقدار مناسب زینک برای درمان آکنه مشخص نشده است اما چندین مطالعه قدیمی کاهش قابل توجهی در آکنه را با استفاده از 30 تا 45 میلی گرم زینک در روز نشان می‌دهد. (منابع 1*  2*  3* )

بیشترین حد مجاز توصیه شده زینک 40 میلی گرم در روز است. بنابراین بهتر است از این مقدار بیشتر مصرف نکنید مگر اینکه تحت نظارت پزشک باشید. مصرف زیاد زینک ممکن است عوارض جانبی از جمله درد معده و تحریک روده ایجاد کند. خوردن زینک بیشتر از استفاده موضعی آن تاثیر دارد که ممکن است به دلیل جذب پایین زینک توسط پوست باشد.

 

بخور گرم

بخور گرم با باز کردن منافذ پوستی باعث تخلیه مواد زائد شده و به درمان جوش سرعت می‌بخشد.

یک ظرف را پر از آب جوشیده کنید. روی سر خود یک حوله بیندازید و صورت را به ظرف نزدیک کنید. مراقب باشید که بخار آب پوستتان را نسوزاند. پس از 30 دقیقه صورت خود را با تونر پاک کنید و از مرطوب کننده استفاده کنید.

 

سرکه سیب
 

درمان جوش با سرکه سیب
برخی از متخصصان پوست توصیه می‌کنند که به هیچ وجه از سرکه سیب استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث تحریک پوست شود.


سرکه سیب به دلیل توانایی در مبارزه با بسیاری از انواع باکتری ها و قارچ ها شناخته شده است(منبع). سرکه سیب حاوی اسیدهای آلی مانند اسید سیتریک است که مشخص شده باعث از بین بردن آکنه ها میشود (منبع). تحقیقات نشان داده است که اسید سوکسینیک، یک اسید آلی دیگر موجود در سرکه سیب بوده و التهاب ناشی از آکنه را سرکوب میکند که ممکن است از ایجاد اسکار جلوگیری کند (منبع). اسید لاکتیک نیز اسید دیگر موجود در سرکه سیب است که ممکن است از ایجاد اسکار ناشی از آکنه جلوگیری کند (منبع).

اگرچه برخی از اجزای سرکه سیب ممکن است به آکنه کمک کنند، اما در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر استفاده از آن برای این منظور وجود ندارد. برخی از متخصصان پوست توصیه میکنند که به هیچ وجه از سرکه سیب استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث تحریک پوست شود.

صورت خود را با مواد شوینده بشویید و خشک کنید. سپس سرکه سیب را با مقدار یک به سه با آب ترکیب کنید و یک تکه پنبه را درون مخلوط بخیسانید و سپس روی قسمت های آسیب دیده پوست خود بمالید. بعد از 10 تا 15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید و در مرحله آخر صورت خود را با تونر پاک کنید. این کار را دو تا سه بار در روز تکرار کنید.

 

عسل
 

درمان جوش صورت با عسل
عسل یک ماده آنتی باکتریال است و به سرعت باعث از بین رفتن میکروب ها می‌شود.


عسل یک ماده آنتی باکتریال است و به سرعت باعث از بین رفتن میکروب ها می‌شود. کاهش میکروب‌ها باعث درمان و پیشگیری از جوش‌ها می‌شود. مقداری عسل روی پوست خود بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند. سپس آن را با آب گرم بشویید.

 

ماسک عسل و دارچین

عسل یک ماده آنتی باکتریال است و به سرعت باعث از بین رفتن میکروب ها می‌شود. کاهش میکروب ها باعث درمان و پیشگیری از جوش ها می‌شود. مقداری عسل روی پوست خود بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند. سپس آن را با آب گرم بشویید.

عسل و دارچین توانایی مقابله با باکتری ها و کاهش التهاب را دارند که دو عامل محرک آکنه هستند (منابع 1*  2* ) یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که ترکیب عسل و دارچین دارای اثرات ضد باکتریایی بسیار سودمند است (منبع).

دارچین مانند عسل سرشار از آنتی اکسیدان هاست. مطالعات نشان می‌دهد آنتی اکسیدان ها بیشتر از بنزوئیل پروکساید و رتینول ها در کاهش آکنه موثر هستند.

برای تهیه این ماسک دوقاشق غذا خوری عسل با یک قاشق چای خوری دارچین مخلوط کرده و آن را روی صورت خود بمالید و پس از 10 تا 15 دقیقه آن را بشویید.

 

آبلیمو

 آبلیمو یک ماده میکروب کش بوده و همچنین استفاده از آن باعث جمع شدن جوش و بیرون راندن چربی های تجمع یافته خواهد شد. با استفاده از یک گوش پاک کن مقداری آبلیمو را قبل از خواب روی جوش بمالید و بگذارید بماند.

برای جوش هایی که شدید تر هستند. مقداری دارچین را با آبلیمو مخلوط کنید و شب قبل از خواب روی صورت بمالید. این کار به درمان زودتر جوش کمک می‌کند.

 

چای سبز

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان هاست. مطالعات برای اثر خوراکی چای سبز بر آکنه هنوز کامل نیست اما شواهد زیادی وجود دارد که مالیدن آن به‌شکل مستقیم روی پوست می‌تواند کمک‌کننده باشد. دلیل آن احتمالا وجود فلاونوییدها و تانن در چای سبز است. این دو ماده با باکتری‌ها مبارزه و به کاهش التهاب کمک می‌کنند.

اپیگالوکاتچین ـ ۳ ـ گالات (epigallocatechin-3-gallate) موجود در چای سبز نوعی آنتی اکسیدان است  که باعث کاهش تولید سبوم(چربی پوست)، مبارزه با التهاب و جلوگیری از رشد آکنه می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از ۲ تا ۳٪ عصاره چای سبز روی پوست، باعث کاهش قابل‌توجه تولید سبوم و جوش در افراد مبتلا به آکنه می‌شود.

چای سبز را به مدت 3 تا 4 دقیقه در آب جوشیده دم کنید. پس از سرد شدن چای مقداری از آن را به کمک پنبه به پوست خود بمالید یا به صورت خود اسپری کنید. پس از خشک شدن، صورتتان را با آب بشویید و به آرامی خشک کنید.

 

ژل آلوئه‌ورا
 

درمان جوش صورت با آلوئه ورا
آلوئه ورا حاوی اسید سالیسیلیک و گوگرد است که هر دو جهت درمان جوش صورت استفاده می‌شوند


آلوئه ورا گیاهی استوایی است که برگهای آن ژل شفاف تولید میکند. این ژل اغلب به لوسیون ها، کرم ها، پمادها و صابون‌ها اضافه میشود. این ماده معمولاً برای درمان خراش، جوش، سوختگی و سایر بیماری های پوستی استفاده میشود. ژل آلوئه ورا هنگامی که روی پوست قرار میگیرد میتواند به بهبود زخم ها، درمان سوختگی و مبارزه با التهاب کمک کند (منبع)

آلوئه ورا حاوی اسید سالیسیلیک و گوگرد است که هر دو به طور گسترده ای در درمان آکنه استفاده می‌شوند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از اسید سالیسیلیک روی پوست باعث کاهش آکنه میشود. (منابع 1*  2*  3*  4*)

چندین مطالعه همچنین نشان داده است که ژل آلوئه ورا، اگر با مواد دیگری مانند ترتینوئین یا روغن درخت چای ترکیب شود، میتواند آکنه را بهبود بخشد. (منابع 1*  2*)

البته تاثیرات ضد آکنه ژل آلوئه ورا نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

ژل آلوئه‌ورا را به قاشق از برگ آن جدا کنید به جوش‌ها بمالید و پس از ۱۵ دقیقه با آب گرم بشویید. این کار را 1 یا 2 بار در روز انجام دهید.

 

سیر
 

درمان جوش صورت با سیر
آلیسین موجو در سیر به از بین بردن باکتری‌های ایجاد کننده آکنه کمک می‌کند


سیر دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچ، ضد ویروس و ضد عفونی کننده ناشی از آلیسین موجود در آن است. آلیسین به از بین بردن باکتری‌های ایجاد کننده آکنه کمک میکند. همچنین به کاهش تورم و التهاب و بهبود گردش خون کمک میکند. این اثرات مفید به پوست اجازه می دهد مواد مغذی بیشتری دریافت کند. سیر همچنین تیوسولفینات دارد که میتواند به عنوان ضد میکروب عمل کند.

سیر همچنین حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین C، ویتامین B6، سلنیوم، مس و روی می‌باشد که مانع بروز آکنه می‌شود. برخی مطالعات نشان داده اند که سیر دارای خواص ضد التهابی است که به کاهش التهاب آکنه کمک میکند.

یک حبه سیر را دو نیم کنید و روی جوش بمالید. بعد از 5 دقیقه با آب ولرم بشویید. این کار را چند بار در روز انجام دهید.

 

جوش شیرین

جوش شیرین با لایه برداری پوست باعث تخلیه چربی و سلول های مرده جوش می‌شود. همچنین جوش شیرین به خوبی باعث درمان التهاب پوست می‌شود. جوش‌شیرین را با مقداری آب و آبلیمو مخلوط کرده و یک خمیر باقوام درست کنید. پوست را به خوبی بشویید و در حالی که پوست نم دار است خمیر را روی جوش ها بمالید و بگذارید بماند تا خشک شود. صورت را با آب گرم بشویید. این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

دقت کنید جوش‌شیرین را بیشتر از چند دقیقه روی پوست رها نکنید، زیرا ممکن است موجب خشکی و حساسیت پوستی شود.

 

روغن امگا 3

اسید های چرب امگا 3 چربی های مفیدی هستند که باعث درمان جوش صورت می‌شوند. دو نوع اسید چرب امگا3 داریم:

 • اسید ایکوزاپنتانوییک (EPA)
 • اسید دوکوزاهگزانوییک (DHA)

EPA با کنترل تولید چربی، حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از آکنه به سلامت پوست کمک می‌کند. همچنین EPA و DHA باعث کاهش عوامل التهابی می‌شود (منبع).  در یک مطالعه، هر روز به 45 بیمار مبتلا به آکنه، مکمل‌های اسید چرب امگا 3 حاوی EPA و DHA دادند. بعد از 10 هفته، آکنه این افراد به‌شکل قابل‌توجهی کاهش یافت.

طبق دایتری گایدلاین آمریکا روزانه مصرف 250 میلی گرم از ترکیب EPA و DHA توصیه می‌شود.  امگا 3 را می‌توانید از ماهی سالمون، ساردین، انچووی (ماهی کولی)، گردو، دانه چیا و تخم کتان هم دریافت کنید.

 

خیار

خیار سرشار از ویتامین های A، E و C و همچنین پتاسیم می‌باشد. خیار پوست را خنک کرده و آن را تسکین می‌دهد. خیار برای خنک کردن بدن و پوست‌، بسیار عالی بوده و التهاب را بطور موثری از بین می‌برد.

خیار را خرد کنید روی آن آب بریزید و بگذارید به‌مدت ۶۰ دقیقه بماند. این کار باعث می‌شود مواد داخل خیار مثل ویتامین A، پتاسیم و کلروفیل در آب منتشر شوند. آب به‌دست‌آمده را صاف کنید و برای نوشیدن یا شستن صورت استفاده کنید. ماسک خیار می‌تواند آلودگی‌ها و باکتری‌های پوست را از بین ببرد.

 

ماست

اگر ماست به‌صورت موضعی روی پوست استفاده شود، فایده‌های شگفت‌آوری دارد. در هند از ماست بعنوان ماده ای برایکاهش جوش و التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقداری ماست را با آبلیمو مخلوط کنید و روی پوست‌تان بمالید. بعد از ۱۵ دقیقه صورت‌تان را بشویید. این مخلوط را روزی دو بار استفاده کنید.

 

آسپرین

در حال حاضر هیچ مدرکی از مزایای ضد التهابی استفاده از آسپرین موضعی برای آکنه وجود ندارد.

AAD* توصیه میکند از آسپرین به صورت خوراکی استفاده کنید تا تورم پوست مربوط به شرایطی مانند آفتاب سوختگی را کاهش دهد. ‍‍ با این حال، هیچ توصیه خاصی برای استفاده از آسپرین در درمان آکنه وجود ندارد.

یک مطالعه کوچک که شامل ۲۴ بزرگسال بود نشان داد که آسپرین موضعی می‌تواند التهاب پوستی ناشی از مصرف هیستامین را کاهش دهد. اما اثرار آن روی آکنه بررسی نشده است. (منبع* )

 

پیشگیری از جوش صورت

همیشه شنیده ایم که پیشگیری بهتر از درمان است. اگر بطور روتین مراقب سلامت پوستمان باشیم دیگر نیازی به هزینه اضافه و درمان آن نداریم. با استفاده از روش های زیر کمتر دچار جوش خواهید شد و پوست شما درخشان و زیبا خواهد بود.

 

شست و شوی روزانه

روزی دو مرتبه و به آرامی با استفاده از محلول های شست و شوی مخصوص، صورتتان را بشویید تا چربی اضافه، باکتری ها و سلول های مرده را از بین ببرید. البته در این کار زیاده روی نکنید. زیرا شست و شوی زیاد نیز ممکن است باعث ایجاد آکنه های بیشتر شود.

 

پوست را لایه برداری کنید

سعی کنید از اسکراب ها و لایه بردار های خانگی با دانه های ریز  و نرم استفاده کنید. اسکراب های خشن با آسیب به صورت ممکن است باعث التهاب بیشتر شوند.

برای تهیه اسکراب خانگی مقداری شکر یا نمک و روغن نارگیل را ترکیب کنید. این مخلوط را روی پوست ماساژ دهید و سپس خوب بشویید. استفاده یکبار در روز از این اسکراب باعث لایه برداری و پیشگیری از ایجاد جوش می‌شود.

 

از محصولات الکلی استفاده نکنید

دقت کنید که از محصولات با پایه الکل ایزوپروپیل یا سایر الکل‌های شوینده استفاده نکنید. الکل یک لایه بردار بسیار قوی بوده و لایه سطحی پوست را برمی‌دارد. این اتفاق باعث ترشح بیشتر چربی و درنتیجه جوش های بیشتر می‌شود. همچنین ممکن است پوست خشک، قرمز و حساس شود.

 

مصرف آب زیاد و رژیم غذایی سالم

خوردن غذاهایی با قند بالا باعث بالا رفتن نوعی هورمون به نام انسولین می‌شود. افزایش انسولین تولید سبوم را افزایش داده و ممکن است باعث افزایش بروز آکنه شود.

غذاهایی مثل نان سفید، نوشابه، کیک، دونات، شیرینی ها وشکلات ها دارای سطح بالای قند و غذا هایی مثل میوه ها، سبزیجاتف حبوبات، آجیل و غلات کامل دارای سطح پایین قند هستند.

در یک مطالعه*، 66 نفر از رژیم غذایی با قند متوسط یا کم استفاده کردند. بعد از 2 هفته، افرادی که رژیم کم قند داشتند، دارای سطح پایین تری از نوعی انسولین به نام IGF-1 بودند. این هورمون در ایجاد آکنه نقش دارد. 

مطالعه دیگری در 64 نفر نشان داد کسانی که آکنه متوسط ​​یا شدید دارند رژیم های غذایی با کربوهیدرات و قند بالاتر از افراد بدون آکنه دارند. *

 • هرگز صبحانه را از وعده های غذایی حذف نکنید. سعی کنید میوه های تازه مصرف کرده و غذا های سرخ کردنی و فست فود را به حداقل برسانید. رژیم متعادل با همه گروه های غذایی استفاده کنید. روزی 8 لیوان حتی بیشتر آب بنوشید.
 • مصرف لبنیات را کاهش دهید. شیر و لبنیات حاوی هورمون هایی مانند IGF-1 هستند که با آکنه در ارتباط است. سایر هورمون های موجود در شیر ممکن است باعث تغییرات هورمونی و منجر به آکنه شوند (منبع). یک مطالعه در افراد 10 تا 24 ساله نشان داد که نوشیدن شیر، سه روز یا بیشتر در هفته با آکنه متوسط ​​یا شدید مرتبط است (منبع). در مطالعه دیگری که شامل 114 شرکت کننده بود، مشخص شد که مبتلایان به آکنه نسبت به افرادی که آکنه ندارند، شیر بیشتری می‌نوشند (منبع).

از طرف دیگر، یک مطالعه با حضور بیش از 20،000 بزرگسال هیچ ارتباطی بین مصرف شیر و آکنه نشان نداد (منبع). 

برای نتیجه گیری بهتر باید مطالعات بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

 

ورزش کنید
 

پیشگیری از جوش صورت با ورزش
قبل از ورزش آرایشتان را پاک کنید و بعد از ورزش صورتتان را بشویید


ورزش به گردش خون در بدن کمک می‌کند، به شما آرامش می‌دهد، استرس را کاهش می‌دهد و انرژی‌تان را بالا می‌برد. افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی به پوست باعث سلامت پوست می‌شود. اما دقت کنید عرق کردن باعث تجمع باکتری‌ها روی پوست می‌شود. پس قبل از ورزش آرایشتان را پاک کنید و بعد از ورزش صورتتان را بشویید.

 

جوش‌ها را دست کاری نکنید
 

پیشگیری از جوش صورت
دستکاری جوش صورت موجود تشدید التهاب و عفونت می‌شود


دستکاری کردن جوش ها راه را برای ورود باکتری های بیشتر فراهم می‌کند و موجب تشدید التهاب و عفونت خواهد شد. همچنین این کار به بافت اطراف پوست آسیب می‌زند و باعثی ایجاد اسکار می‌شود.

 

مراقب نور آفتاب باشید

هرروز حتی اگر خانه هستید از ضدآفتاب استفاده کنید. تماس طولانی مدت با نور آفتاب پوست را خشک می‌کند و باعث تولید زیاد چربی و تسریع ریزش سلول‌های مرده آن می‌شود. چربی بیشتر در کنار سلول‌های مرده پوستی زمینه مناسبی برای ایجاد جوش‌ها ایجاد می‌کند.

 

استرس خود را کاهش دهید و استراحت کنید

شاید از قدیم شنیده باشید که خواب کم باعث خراب شدن پوست می‌شود. خواب کافی به مدت 7 یا 8 ساعت در طول شبانه روز بطور موثری باعث پیشگیری از آکنه می‌شود. زیرا خواب کافی باعث افزایش سیستم ایمنی و درنتیجه پیشگیری از آکنه خواهد شد.

استرس و اضطراب باعث ترشح هورمون هایی مثل کورتیزول می‌شود. این هوررمون باعث ترشح بیشتر چربی خواهد شد. مدیتیشن یا یوگا انجام بدهید یا هر کار دیگری بکنید که به شما احساس شادی و آرامش می‌دهد.

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده

مقالات دیگر بروکس را از دست ندهید

سارا گفت:
خیلی کامل بود ممنون

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش