ابتدا انواع جوش را بشناسید، بعد اقدام به درمان کنید!

جوش صورت غیرالتهابیجوش صورت التهابی خفیف | جوش‌های التهابی متوسط تا شدید

بیشتر انواع جوش‌ها با روش های خانگی قابل درمان هستند اما برخی باید توسط متخصص درمان شود

 

آکنه یا جوش یکی از متداول ترین ناهنجاری‌های پوستی است. بسته شدن فولیکول‌های مو با چربی(سبوم) و سلول‌های مرده پوست، باعث ایجاد جوش می‌شود. قبل از شروع درمان جوش بهتر است که انواع جوش را بشناسید؛ چونکه درمان هر نوع جوش با هم ممایز است و اگر اینکار به درستی و با آگاهی صورت گیرد، قطعا موثر خواهد بود. جوش‌ها به دو دسته التهابی و غیر التهابی تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر هستند:

 • جوش‌های سر سیاه (Blackheads)
 • جوش‌های سر سفید (Whiteheads)  
 • پاپول‌ها (Papuls)
 • پوسچول‌ها (Pustules)
 • نودول‌ها (Nodules)
 • کیست‌ها (Cysts)

بیشتر جوش ها با روش های خانگی قابل درمان هستند اما اگر این جوش ها برای طولانی مدت یا بصورت شدید ایجاد شوند باید توسط متخصص درمان شود. در این مقاله شما را با انواع جوش‌ها، علت و درمان آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

 

انواع جوش صورت غیرالتهابی

آکنه غیر التهابی شامل جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید است که خفیف ترین انواع جوش ها به حساب می‌آیند، معمولاً تورم ایجاد نمی‌کنند و دردناک نیستند.

 

جوش های سرسیاه (کومدون‌های سر باز)

 

جوش سر سیاه
از انواع جوش رایج جوش سر سیاه است که حاصل بسته شدن فولیکول مو و چربی است

 

جوش‌های سر سیاه یا کومدون‌های سر باز بسیار رایج هستند. این جوش‌ها هنگامی ایجاد می‌شوند که منافذ پوست توسط سبوم(چربی طبیعی پوست) و سلول های مرده پوست پر شوند. در این نوع جوش ها پوست روی این ترکیبات را نمی‌پوشاند و ترکیبات درمعرض هوا اکسید شده و درنتیجه به رنگ سیاه نمایان می‌شوند. اما اطراف این جوش ها معمولا ظاهری عادی دارند.

جوش‌های سر سیاه معمولا در اثر بسته شدن فولیکول‌های مو ایجاد می‌شوند. این فولیکول‌ها حاوی تار مو و غدد چربی هستن. سلول‌های مرده پوست به درون این فولیکول‌ها نفوذ کرده و در اثر ترکیب با چربی جوش‌ها را بوجود می‌آورند.

تغییرات هورمونی باعث افزایش تولید چربی در بدن می‌شود درنتیجه در سنین خاصی مثل نوجوانی که این تغییرات وجود دارد جوش‌ها بیشتر ظاهر می‌شوند.

 

درمان جوش های سرسیاه:

 • جوش های سر سیاه بیشتر در قسمت پیشانی، بینی و چانه(منطقهT) ایجاد می‌شوند. همچنین ممکن است روی کمر، سینه، بازوها و شانه نیز ظاهر شوند.
 • هرگز جوش های سر سیاه را دستکاری نکنید زیرا این کار باعث التهاب پوست و اسکار شود.
 • استفاده از اسکراب و پماد های لایه بردار می‌تواند باعث بدتر شدن این نوع جوش ها شود.
 • می‌توانید از محصولات حاوی سالیسیلیک اسید و بنزوئیل پروکساید استفاده کنید. سالیسیلیک اسید منافذ پوست را ضد عفونی کرده و بنزوئیل پروکساید باکتری عامل آکنه را از بین می‌برد.

 

جوش های سرسفید(کومدون های سر بسته)

 

جوش سر سفید
علت بوجود آمدن جوش سر سفید = چربی + سلول مرده

 

جوش‌های سر سفید شایع ترین و خفیف ترین انوع جوش های صورت به حساب آمده و معمولا با مراقبت های پوستی و موضعی درمان می‌شوند.

این جوش‌ها معمولا برآمدگی ‌های کوچک سفید با هاله قرمز در اطراف هستند. جوش‌های سرسفید مانند جوش‌های سرسیاه میتوانند در اثر مسدود شدن منافذ یا فولیکول‌های مو توسط سبوم و سلول‌های مرده پوست ایجاد شوند اما برخلاف آن‌ها، قسمت بالای منافذ بسته میشود و درنتیجه سفید یا گاهی زرد رنگ باقی می‌مانند. گاهی اوقات ممکن است یک تار مو از مرکز جوش سر سفید بیرون بزند.

پوست اطراف جوش صورت سرسفید ممکن است سفت یا چروک به‌نظر برسد، به‌خصوص وقتی که جوش بزرگ یا خیلی برآمده باشد. جوش‌های سر سفید معمولا پس از بهبودی ردی به جای نمی‌گذارند.

جوش‌های سرسفید مانند سایر جوش‌ها در اثر تولید بیش از حد چربی توسط پوست ایجاد می‌شوند. این چربی اضافه با سلول‌های مرده پوست ترکیب شده و منافذ پوست را مسدود می‌کنند. همانطور که گفتیم معمولا به دنبال تغییرات هورمونی در بدن غدد چربی ساز شروع به افزایش تولید چربی می‌کنند. تغییرات هورمونی معمولا در بارداری، قاعدگی، یائسگی و بلوغ رخ می‌دهند.

 

درمان جوش‌های سرسفید:

 • جوش‌های سرسفید بطور ناگهانی روی پوست ظاهر می‌شوند اما ممکن است درمان فوری نداشته باشند. بنابراین برای درمان آن‌ها باید صبور باشید.
 • صورت خود را دوبار در روز با محلول های ضد جوش بشویید. جوش های سر سفید بیشتر در منطقه T ایجاد می‌شوند پس این ناحیه را بیشتر مورد توجه قرار دهید.
 • جوش‌ها را دست کاری نکنید زیرا این کار باعث تحریک و بدتر شدن جوش های سر سفید می‌شوند. همچنین از فشار دادن و ترکاندن این جوش ها پرهیز کنید چون خطر ابتلا به عفونت را افزایش داده و می‌تواند منجر به اسکار شود. 
 • به طور منظم از یک محصول لایه بردار ضعیف برای جوش‌ها استفاده کنید.
 • محصولات حاوی بنزوئیل پروکساید باعث از بین بردن باکتری آکنه شده و تولید چربی پوست را مهار می‌کنند. همچنین محصولات دارای سالیسیلیک اسید، لایه بردار بوده و باعث از بین رفتن سلول های مرده پوست می‌شوند.

 

سایر درمان های آکنه‌های غیر التهابی:

 • محصولات حاوی سولفور
 • محصولات حاوی رزورسینول
 • محصولات خانگی و تغییرات سبک زندگی مثل شستن صورت با آب ولرم و صابون یا محلول های ضد آکنه دوبار در روز، کاهش استرس، رژیم غذایی سالم، نوشیدن آب زیاد، قرار نگرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب.

 

انواع جوش صورت التهابی

جوش‌هایی که قرمز و متورم هستند و هنگام لمس کردن گرم به نظر می‌آیند، جوشهای التهابی نامیده میشوند. اگرچه سبوم و سلولهای مرده پوست در ایجاد آکنه های التهابی نقش دارند، اما باکتری ها نیز میتوانند در مسدود شدن منافذ پوست نقش داشته باشند. باکتری‌ها میتوانند باعث ایجاد عفونت در زیر سطح پوست و ایجاد لکه های آکنه ای دردناک شود که از بین بردن آن سخت است.

جوش های التهابی وخیم تر از جوش های غیر التهابی هستند و احتمال بیشتری دارد که باعث ایجاد اسکار یا فرورفتگی روی پوست شوند.

 

جوش های التهابی خفیف

 

پاپول‌ها

 

پاپول
پاپول‌ها از انواع جوش هستند که در اثر التهاب شدید جوش سرسفید و سیاه بوجود می‌آید.

 

پاپول‌ها برآمدگی‌های زیر سطح پوست هستند و هنگامی رخ می‌دهند که دیواره‌های اطراف جوش‌های سر سفید و سرسیاه در اثر التهاب شدید آسیب ببینند. این پدیده منجر به ایجاد برآمدگی‌های سفت و مسدود شده می‌شود که لمس آنها حساس است. پوست اطراف این جوش‌ها معمولا صورتی است. پاپول‌ها برخلاف جوش‌های سر سفید مرکز قابل رویتی ندارند و برخلاف جوش‌های سرسیاه، بدون منافذ باز هستند.

پاپول‌ها بصورت برآمدگی گنبدی شگل نیز روی پوست قابل تشخیص بوده و دارای حدود مشخص می‌باشند. این جوش‌ها اغلب روی صورت پدیدار شده و بسیار زبر هستند.

 

پوسچول‌ها (جوش چرکی)

 

جوش چرکی
درمان آکنه باید با حوصله و بصورت مداوم انجام شود تا نتیجه مورد نظر حاصل شود

 

پوسچول‌ها همانند پاپول‌ها در اثر آسیب دیواره اطراف منافذ ایجاد می‌شود اما بر خلاف آن‌ها دارای مرکز مشخص دایره‌ای شکل بوده که این مرکز با مایع چرکی سفید یا زرد پر شده است و یک پایه صورتی یا قرمز دارد. این مایع چرکی حاوی گلبول‌های سفید مرده خون است که توسط سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت فرستاده شده‌اند. پوسچول‌ها را می‌توان به جوش‌های سرسفید بزرگ و ملتهب تشبیه کرد.

پاپول‌ها و پوسچول‌ها مانند سایر انواع جوش، در اثر افزایش چربی پوست و باکتری‌ها و مسدود شدن منافذ توسط سلول‌های مرده پوست ایجاد می‌شوند. مسدود شدن منافذ و فولیکول‌های مو باعث ایجاد التهاب و درنتیجه تشکیل پاپول‌ها میشود.

گلبول‌های سفید در پاسخ به التهاب به محیط فراخوانده می‌شوند. پس از مبارزه با عفونت، گلبول‌های سفید می‌میرند و درون پاپول‌ها تجمع پیدا می‌کنند و مایع چرکی بوجود می‌آید. درنتیجه پاپول‌ها به پوسچول‌ها تبدیل می‌شوند.

 

درمان جوش‌های التهابی خفیف:

 • شستن روزانه یا دوبار در روز ناحیه ملتهب با آب سرد یا ولرم و صابون ضد آکنه به آرامی و با ملایمت.
 • عدم استفاده از مواد آرایشی در ناحیه جوش‌ها
 • کمپرس یا حوله گرم روی ناحیه آکنه برای 15 دقیقه برای بیرون آمدن چرک‌ها
 • استفاده از محصولات حاوی بنزوئیل پروکساید به‌عنوان آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری عامل آکنه
 • استفاده از محصولات حاوی سالیسیلیک اسید برای از بین بردن سلول های مرده پوست
 • دقت کنید که درمان آکنه باید با صبر و حوصله و بصورت مداوم انجام شود تا نتیجه مورد نظر حاصل شود.

 

جوش‌های التهابی متوسط تا شدید

آکنه های ندولار و کیستیک نوع شدیدی از انواع جوش هستند که می‌توانند باعث ایجاد عوارض پوستی شدید و اسکار های دائمی شوند. ندول ها و کیست ها ممکن است برای چن هفته یا چند ماه روی پوست باقی بمانند.

 

نودول‌ها

 

ندول‌ها از انواع وخیم جوش ها بوده که می‌توانند منجر به ایجاد لک و اسکار شوند

 

نودول‌ها برآمدگی‌های بزرگ، دردناک، سفت و قرمز رنگ یا هم رنگ پوست هستند. نودول‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که منافذ بسته شده و ملتهب، تحریک بیشتری تحمل کرده و بزرگ تر می‌شوند.

بر خلاف پوسچول‌ها و پاپول‌ها، نودول‌ها در عمق و زیر پوست ایجاد می‌شوند اما همانند پاپول ها هیچ سر یا مرکز قابل رویتی ندارند.

ندول‌ها از انواع وخیم جوش ها بوده که می‌توانند منجر به ایجاد لک و اسکار شوند.

 

کیست‌ها

 

کیست‌ها از انواع جوش هستند.
برای درمان جوش‌های کیستیک بهتر است به متخصص مراجعه کنید

 

کیست‌ها معمولا برآمدگی‌های بزرگ، نرم و دردناک و پر از چرک هستند.

کیست‌ها در اثر مسدود شدن منافذ توسط ترکیبی از باکتری‌ها، سبوم و سلول‌های مرده پوست ایجاد می‌شوند. محل ایجاد کیست‌ها بسیار عمقی بوده و حتی در سطحی پایین تر از نودول‌ها ایجاد می‌شوند. این جوش های بزرگ قرمز یا سفید معمولا دردناک می‌باشند. کیست‌ها بزرگ ترین نوع آکنه بوده، معمولا در اثر عفونت های شدید ایجاد می‌شوند و احتمال ایجاد اسکار در آن‌ها بیشتر است.

ندول‌ها و کیست‌ها هنگامی رخ می‌دهند که عفونت به لایه‌های بسیار عمقی پوست نفوذ کند. در نتیجه برآمدگی‌های بسیار بزرگ‌تری نسبت به سایر جوش‌ها ایجاد می‌شود. ندول‌ها و کیست‌ها می‌توانند باعث ایجاد خارش شوند.

آکنه کیستیک بیشتر در پسران نوجوان رخ می‌دهد. کیست ها در مرد‌ها معمولا روی پوست صورت، پشت بدن، بالای بازوها و شانه‌ها ایجاد می‌شود. کیست‌ها و ندول‌ها در خانم‌ها بیشتر روی چانه و پشت لب‌ها ظاهر می‌شوند. عامل ژنتیکی در ایجاد ندول‌ها و کیست‌ها موثر می‌باشد.

 

درمان جوش های التهابی متوسط تا شدید:

برای درمان این نوع جوش‌ها بهتر است به متخصص مراجعه کنید زیرا این نوع جوش‌ها پیامد‌های شدید‌تری داشته و ممکن است با داروهای موضعی بدون نسخه قابل درمان نباشند.

برخی داروهایی که ممکن است توسط متخصص تجویز شود شامل:

 • آنتی بیوتیک ها مثل داکسی سایکلین، تتراسایکلین و آموکسی سیلین
 • کورتیکواستروئید های موضعی
 • استروئید های تزریقی
 • قرص های ضد بارداری خوراکی برای درمان جوش های هورمونی
 • رتینوئید‌های سیستماتیک مانند ایزوترتینوئین
 • لایه برداری پوست
 • خالی کردن کیست‌های خیلی بزرگ

 

منابع:

https://www.goodrx.com/blog/acne-types-how-to-treat

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/ss/slideshow-acne-dictionary

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/types-of-acne

https://kidshealth.org/en/kids/acne.html

https://www.niams.nih.gov/Health_Info/Acne/acne_ff.asp

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده

مقالات دیگر بروکس را از دست ندهید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش