خواص روغن آرگان برای پوست، مو و سلامت بدن

خواص روغن آرگان برای مو  |  خواص روغن آرگان برای پوست  |  خواص روغن آرگان بر روی سلامت بدن  |  نحوه استفاده از روغن آرگان  | نحوه تشخیص روغن آرگان اصل

روغن آرگان خواص بی نظیری برای پوست، مو و سلامت بدن دارد
روغن آرگان خواص بی نظیری برای پوست، مو و سلامت بدن دارد

 

روغن آرگان از قرن ها پیش به دلیل غنی بودن از مواد مغذی و طعم و چاشنی عالی، ماده اصلی پخت و پز در مراکش بوده است. این روغن گیاهی طبیعی از هسته‌ میوه درخت آرگان گرفته می‌شود. اگرچه این روغن بومی مراکش است اما امروزه خواص آن برای پوست، مو و سلامتی بدن کاملا اثبات شده و بطور گسترده در سراسر جهان در مواد غذایی، آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این بخش به کلیه خواص روغن آرگان برای پوست، مو و سلامتی بدن بر اساس مقالات علمی روز دنیا می‌پردازیم تا شما را از ضرورت استفاده از این روغن بی نظیر آگاه سازیم. 

 


 

خواص روغن آرگان برای مو

 

 روغن آرگان سرشار از اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان های قوی مثل ویتامینE بوده که خواص بسیار زیادی برای پوست سر و موها دارد.
روغن آرگان سرشار از اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان های قوی مثل ویتامین E بوده که خواص بسیار زیادی برای پوست سر و موها دارد.


 

1. ریزش مو

روغن آرگان دارای خواصی بوده که می‌تواند باعث پیشگیری از آسیب و درمان ریزش مو شود. یک تحقیق در سال 2010 نشان داده است که سرشار بودن روغن آرگان از ویتامین E باعث بهبود ریزش مو می‌شود. آنتی اکسیدان‌های بسیار قوی و اسیدهای چرب مغذی روغن آرگان با کمک به حفظ رطوبت و محافظت در برابر آسیب‌های محیطی و رادیکال های آزاد باعث محافظت از آسیب و ریزش موها می‌شود.

این روغن نه تنها در جلوگیری از ریزش مو موثر است، بلکه درصورت استفاده منظم رشد موهای جدید را هم افزایش می‌دهد.

 

2. نرم کننده و مرطوب کننده

به دلیل سرشار بودن روغن آرگان از اسید های چرب به ویژه اولئیک اسید، اغلب بعنوان مرطوب کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روغن باعث لغزنده شدن ساقه مو و حفظ رطوبت آن می‌شود. 

همچنین روغن آرگان سرشار از ویتامین E می‌باشد که با ایجاد یک لایه روغنی روی مو و پوست سر باعث جلوگیری از خشکی، کاهش وزی و موخوره و تقویت درخشندگی موها می‌شود.

 

3. سلامت پوست سر

روغن آرگان حاوی ترکیبات ضد التهاب و آنتی اکسیدان است که برای سلامت پوست بسیار مفید هستند. همچنین روغن آرگان مرطوب کننده بسیار قوی بوده و باعث درمان خشکی پوست سر می‌شود. این روغن باعث پیشگیری و درمان بیماری های پوست سر می‌شود که ممکن است باعث ریزش مو شوند، مثل:

  • پسوریازیس
  • درماتیت سبورئیک

تحقیقات نشان داده اند که روغن آرگان دارای ترکیبات ضد قارچی بوده و همچنین می‌تواند باعث درمان شوره سر شود. شوره سر می‌تواند ناشی از مخمر هایی مانند قارچ باشد. استفاده از شامپوهای شیمیایی برای درمان شوره ممکن است باعث آسیب به موها شوند اما روغن‌های گیاهی آرگان فاقد این نوع آسیب ها می‌باشند.

 

4. محافظت دربرابر آسیب های ناشی از رنگ موها و سایر مواد شیمیایی

اسیدهای چرب متوسط زنجیر روغن آرگان دارای اثر محافظتی بوده و باعث پیشگیری از آسیب های ناشی از شست و شو و حالت دادن موها می‌شود.

تحقیقات نشان داده است روغن های غنی از لینولئیک اسید، اولئیک اسید و پالمیتیک اسید با ایجاد یک لایه محافظ روی موها باعث پیشگیری از آسیب های ناشی از شانه کردن، گرما و حالت دادن موها می‌شود. همچنین روغن تراپی باعث کاهش موخوره شده و درنتیجه موها ضخیم تر و سالم تر می‌مانند.

همچنین یک تحقیق در سال 2013 همچنین نشان داده است که روغن آرگان باعث کاهش آسیب رنگ موها پس از رنگ کردن می‌شود.

 

5. محافظت در برابر نور خورشید

روغن آرگان قرن هاست که توسط زنان مراکشی برای محافظت از پوست و مو در برابر نور خورشید مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک مطالعه در سال 2013 نشان داده است که خاصیت آنتی اکسیدانی در روغن آرگان از موها دربرابر رادیکال های آزاد ناشی از نور خورشید محافظت می‌کند. محافظت در برابر اشعه فرابنفش باعث پیشگیری در برابر خشکی موها می‌شود.

 

6. به ‌عنوان حالت دهنده طبیعی

روغن آرگان و روغن ماکادمیا به دلیل سبک بودن و عدم ایجاد حالت روغنی روی موها می‌تواند به‌جای مواد شیمیایی مضر بعنوان حالت دهنده طبیعی مورد استفاده قرار گیرد. قبل از استفاده از سشوار و اتوی مو از چند قطره روغن آرگان استفاده کنید. این کار علاوه بر محافظت از مو دربرابر گرما باعث می‌شود موها زمان طولانی تری صاف و نرم باقی بمانند.

 

 

خواص روغن آرگان برای پوست

 

روغن آرگان باعث رطوب رسانی و جلوگیری از آکنه، پیری زودرس و سایر بیماری‌های پوست می‌شود.
روغن آرگان باعث رطوب رسانی و جلوگیری از آکنه، پیری زودرس و سایر بیماری‌های پوست می‌شود.

 

1. مانع پیری زودرس پوست می‌شود

روغن آرگان مدت هاست که بعنوان یک ماده ضد پیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک مطالعه که روی زنان یائسه انجام شد توانست از این ادعا پشتیبانی کند. محققان فهمیدند که ترکیبات ساپونین موجود در روغن آرگان باعث افزایش الاستیسیته و رطوبت پوست می‌شود. درنتیجه استفاده از روغن آرگان بصورت مستقیم روی پوست باعث درخشندگی و سفتی پوست شده و روند پیری پوست را مختل می‌کند.

بعلاوه عوامل محیطی مانند آلودگی هوا، نور خورشید و .. باعث تجمع رادیکال های آزاد روی پوست شده و رطوبت پوست را از بین می‌برد. ویتامین E موجود در این روغن باعث از بین بردن رادیکال های آزاد شده و از پیری پوست جلوگیری می‌کند.

 

2. درمان آکنه

آکنه‌ها به ویژه آکنه هورمونی اغلب نتیجه سبوم اضافی هستند که توسط هورمون ها ایجاد می‌شوند. روغن آرگان دارای خواص آنتی سبوم می‌باشد که می‌تواند باعث درمان انواع جوش و صافی و شفافیت پوست شود. همچنین آنتی اکسیدان‌های موجود در آن دارای خواص ضد التهاب هستند و باعث بهبود آکنه و از بین رفتن جای جوش می‌شود.

برای نتیجه گرفتن از این روغن استفاده از آن بطور مستقیم روی پوست و حداقل دو بار در روز لازم است.

 

3. باعث رطوبت پوست می‌شود

روغن آرگان رایج‌ترین مرطوب کننده می‌باشد به همین دلیل در لوسیون ها، صابون ها، شامپوها و نرم کننده های مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تاثیرات مرطوب کنندگی آن می‌توانید آن را مستقیما روی پوست بمالید.

غنی بودن این روغن از ویتامین E که یک آنتی اکسیدان محلول در چربی می‌باشد، باعث ذخیره و ماندگاری رطوبت در پوست می‌شود. بعلاوه این روغن حاوی اسید های چرب ضروری بوده و پوست را ترمیم و پاک سازی کرده و آن را سالم و درخشان نگه می‌دارد.

 

4. محافظت دربرابر نور خورشید

زنان مراکشی سالهای سال است که از این روغن برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید استفاده می‌کنند. تحقیقات نشان داده اند که ترکیبات آنتی اکسیدان روغن آرگان از پوست در برابر رادیکال های آزاد ناشی از اشعه یووی محافظت می‌کنند و درنتیجه از سوختگی و هایپرپیگمنتیشن پوست جلوگیری می‌شود. استفاده از این روغن در طولانی مدت ممکن است از رشد سلول های سرطانی پوست مانند ملانوما پیشگیری کند.

 

5. درمان بیماری های پوستی
 

بیماری های التهابی و خشکی پوست:
روغن آرگان حاوی تعداد زیادی از خواص درمانی از جمله خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. هر دو این ویژگی‌ها به کاهش علائم در بیماری‌های مختلف التهابی پوستی مانند پسوریازیس و روزاسه (Rosacea) کمک می کنند.

یکی از رایج ترین بیماری های پوستی درماتیت آتوپیک یا اگزما بوده که دارای علائمی مانند خارش و قرمزی پوست می‌باشد. تحقیقات نشان داده است که ویتامین E و ترکیبات ضد التهابی موجود در روغن آرگان و استفاده از آن بصورت موضعی باعث بهبود این علائم می‌شود.
 

بیماری های عفونی پوست:
یکی از استفاده‌های سنتی روغن آرگان برای درمان عفونت های پوستی می‌باشد. روغن آرگان دارای خواص آنتی باکتریال و ضد قارچی بوده که باعث پیشگیری و درمان عفونت های باکتریایی و قارچی پوست می‌شود. برای بهترین نتیجه روغن آرگان را روی پد یا پنبه ریخته و مستقیما روی محل آسیب پوستی قرار دهید. این کار را حداقل روزی دوبار انجام دهید.

 

6. بهبود زخم و ترک‌های پوستی(Stretch Marks)

روغن آرگان سرشار از ویتامین E و ترکیبات ضد التهاب بوده که می‌تواند روند بهبود زخم را تسریع بخشد. همچنین تریترپنوئید های موجود در این روغن علاوه بر ترمیم جای زخم باعث پیشگیری و درمان ترک های پوستی ناشی از بارداری یا چاقی می‌شود. یک تحقیق که در سال 2016 انجام شد نشان داد خواص ساختمانی روغن آرگان باعث بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و پیشگیری از تشکیل ترک های پوستی می‌شود.

 

7. روغن آرگان برای ناخن‌ها
 

 

مرطوب نگه داشتن ناخن‌ها:
ویتامین  Eموجود در روغن آرگان علاوه بر حفظ رطوبت ناخن ها باعث جوانسازی سلول‌های تشکیل دهنده ناخن ها می‌شود. در نتیجه از ابتلای ناخن ها به بیماری های ناشی از خشکی پیشگیری می‌کند. برای سلامتی بیشتر ناخن ها بهتر است بطور مرتب آنها را با روغن آرگان ماساژ دهید تا علاوه بر تقویت، شفاف شوند.
 

تقویت ناخن‌ها:
ویتامین E و چندین ترکیب دیگر موجود در روغن با تغذیه کوتیکول‌ها و جلوگیری از ترک خوردگی به تقویت ناخن‌ها کمک میکند. اسیدهای چرب ضروری همچنین از ترک خوردن ناخن جلوگیری می‌کنند. همچنین از ایجاد التهاب و قرمزی در اطراف کوتیکول جلوگیری می‌کنند.
 

بازسازی ناخن‌ها:
ترکیبات کمک کننده به سلامت ناخن ها باعث بازسازی آن نیز می‌شود. مواد مغذی موجود در این روغن باعث ترمیم سلول‌های آسیب دیده ناخن شده و به رشد طبیعی آن کمک می‌کند.

 

خواص روغن آرگان بر روی سلامت بدن

 

مصرف روغن آرگان بصورت خوراکی باعث کاهش سطح LDL می‌شود
مصرف روغن آرگان بصورت خوراکی باعث کاهش سطح LDL می‌شود

 

8. حاوی مواد مغذی ضروری است

روغن آرگان در درجه‌ی اول از اسید های چرب و انواع ترکیبات فنولی(phenolic) تشکیل شده است. بیشتر محتوای اسید چرب روغن آرگان شامل اسید اولئیک و لینولئیک است.

تقریبا 29 تا 36 درصد محتوای اسید چرب روغن آرگان از اسید لینولئیک یا امگا6 حاصل می‌شود که باعث می‌شود منبع خوبی برای این ماده‌ی ضروری باشد. همچنین روغن آرگان حاوی 43 تا 49 درصد اسید اولئیک می‌باشد. اسید اولئیک که در روغن زیتون نیز یافت می‌شود، به دلیل تاثیر بسیار مثبت آن بر سلامت قلب مشهور است.

به‌علاوه روغن آرگان منبع غنی ویتامین E است که برای سلامت پوست، مو و چشم مورد نیاز است. همچنین این ویتامین دارای خواص آنتی اکسیدانی بسیار قوی می‌باشد.

 

9. باعث تقویت سلامت قلب می‌شود

روغن آرگان منبع غنی از اسید اولئیک یا امگا 9 بوده که یک چربی اشباع نشده می‌باشد. اسید اولئیک همچنین در چندین ماده غذایی دیگر از جمله آووکادو و روغن زیتون وجود داشته و دارای اثرات محافظتی قلب است.

یک مطالعه روی انسان نشان داد، مصرف روغن آرگان با کاهش سطح LDL (کلسترول بد) و افزایش سطح آنتی اکسیدان‌های خون همراه است. در مطالعه ای در مورد بیماری های قلبی در 40 فرد سالم، کسانی که به مدت 30 روز روزانه 15 گرم روغن آرگان مصرف میکردند، به ترتیب 16 و 20 درصد کاهش LDL و تری گلیسیرید را تجربه کردند.

 

10. اثرات مفید بر دیابت دارد

برخی تحقیقات اولیه در مورد حیوانات نشان می‌دهد که روغن آرگان می‌تواند به جلوگیری از دیابت کمک کند. مطالعات کاهش قابل توجهی در قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین در موش های تغذیه شده با رژیم غذایی با قند بالا هم‌زمان با روغن آرگان نشان داده است. این مطالعات تا حد زیادی این مزایا را به محتوای آنتی اکسیدان روغن نسبت میدهد.

 

11. اثرات ضد سرطانی دارد

روغن آرگان ممکن است باعث کند شدن رشد و تولید مثل برخی سلولهای سرطانی شود. در یک آزمایش، استفاده از ترکیبات پلی‌فنولیک روغن آرگان برای سلول های سرطانی پروستات، باعث مهار کردن رشد 50 درصد سلول‌های سرطانی در مقایسه با گروه کنترل شد. در یک آزمایش دیگر که از ترکیب روغن آرگان و ویتامین E استفاده شد، مرگ سلول های سرطانی پستان و روده بزرگ را به طور چشمگیری افزایش داد.

 

نحوه استفاده از روغن آرگان

روغن آرگان نیز مانند روغن‌های دیگر روش‌های استفاده خاص خودش را دارد که اگر به طرز صحیح استفاده شود اثر بخشی آن چندین برابر افزایش می‌یابد. از روغن آرگان می‌توانید به عنوان روغن مو، حالت دهنده طبیعی مو، نرم کننده، تغذیه پوست صورت و بدن و ... استفاده کنید. می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر مقاله " 6 نحوه استفاده از روغن آرگان" را مطالعه کنید.

 

این مقاله را از دست ندهید: 6 نحوه استفاده از روغن آرگان و موارد کاربرد آن + ویدیو 

 

نحوه تشخیص روغن آرگان اصل

متاسفانه این روزها تقلب گسترده‌ای در روغن آرگان (به دلیل قیمت نسبتا بالایی که دارد) می‌شود  که بهتر است قبل از خرید اطلاعاتی در مورد این روغن داشته باشید. حتما در خرید روغن ارگان به رنگ، رایحه، بافت روغن و بسته بندی توجه ویژه کنید که در مقاله " تشخیص روغن آرگان اصل" بطور کامل به این موضوع پراداخته‌ایم.

 

این مقاله را از دست ندهید: در تشخیص روغن آرگان اصل به چه نکاتی دقت کنیم؟

 

منابع: healthline  byrdie  prevention

۵
از ۵
۱۱ مشارکت کننده

مقالات دیگر بروکس را از دست ندهید

لیلا گفت:
محصولاتتون واقعا عالی هستن لطفا ارگان هم اضافه کنید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش