رفع وزی مو با همین چند راهکار ساده امکان پذیر است!

در این مقاله می‌خوانید: علت و عوامل وزی مو  |  درمان وزی مو

رفع وزی مو
هوای مرطوب باعث افزایش وزی موهای خشک و آسیب دیده می‌شود

 

وزی مو یکی از علائمی است که به شما هشدار می‌دهد باید به داد موهایتان برسید. رفع وزی مو ممکن است مشکل باشد اما غیر ممکن نیست.

وز شدن مو به دلیل خشکی مو در اثر از دست دادن رطوبت بوجود می‌آید. شاید برایتان جالب باشد که آب و هوای مرطوب باعث بیشتر شدن وزی موها می‌شودبه این دلیل که موهای خشک سعی می‌کنند رطوبت موجود در هوا را جذب کرده که در این‌صورت باعث متورم شدن کوتیکول مو و درنتیجه ایجاد حالت وزی می‌شود.

باید بدانید که برای رفع وزی مو نیاز به کارهای عجیب و غریب و هزینه‌های اضافی نیست و کافی است اطلاعات خود را در این زمینه بالاتر ببرید که ما در این مقاله به هر آنچه که نیاز است پرداخته‌ایم. 

 

برای رفع وزی مو ابتدا علت و عوامل آن را بدانید

موهای شما از سه لایه اصلی تشکیل شده اند که این لایه‌ها از داخل به خارج مدولا، کورتکس و کوتیکول نام دارند. لایه بیرونی یعنی کوتیکول، از سلول‌های مسطح و دارای همپوشانی تشکیل شده است. این سلول‌ها مشابه تخته‌های چوبی سازنده سقف خانه‌ها هستند. وظیفه کوتیکول این است که از لایه‌های داخلی موجود در موها در برابر از دست دادن رطوبت ناشی از آسیب‌های محیطی، محافظت کند.

وقتی موهای شما خشک یا آسیب دیده است، سلول‌های کوتیکول بجای اینکه بصورت صاف روی هم قرار گیرند، به سمت بالا رفته و باعث می‌شود لایه‌های داخلی در معرض آسیب قرار گرفته و وزی موها ایجاد شود.

عوامل آن:

1. هنگام شستن موها از آب داغ استفاده می‌کنید

آب داغ باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست و موها شده و رطوبت و درخشنگی موها را از بین می‌برد. سعی کنید با آب ولرم حمام کنید و زمان کمتری در حمام بمانید تا چربی طبیعی موهایتان را از دست ندهید.

 

2. از ابزارهای حالت دهنده مو زیاد استفاده می‌کنید

استفاده زیاد از این ابزار ها مانند اتوی مو، سشوار یا دستگاه فرکننده مو رطوبت موها را از بین برده و موها را به سمت وز شدن میبرد. علاوه بر این استفاده از این ابزار ها باعث خشکی و شکنندگی تارهای مو می‌شود. بهتر است استفاده از این ابزار ها را به حداقل برسانید و هنگام استفاده درجه آن را در کمترین دمای ممکن قرار دهید. (منبع*)

 

3. بیش از حد موهای خود را می‌شویید

شستن روزانه موها با شامپوهای سولفات دار باعث وزی مو می‌شود

 

استفاده از شامپوهای قوی بصورت روزانه باعث از بین رفتن تعادل PH موها شده و به تدریج باعث وزی، خشکی و کدری موها می‌شود. هر روز موها را نشویید و از شامپوهایی استفاده کنید که فاقد مواد مضر بوده و مناسب استفاده دو تا سه بار در هفته باشد. همچنین استفاده از نرم کننده یا ماسک‌های داخل حمام آبرسان باعث رطوبت رسانی به موها می‌شود. (منبع*)

 

4. به موخوره‌های خود توجه نمی‌کنید

موهای خشک، شکننده و دارای موخوره بیشتر در معرض وزی قرار می‌گیرند. هر چه به موخوره‌ها کمتر رسیدگی شود و مورد درمان قرار نگیرند، ساقه موها بیشتر آسیب می‌بیند و موها وز می‌شوند. بهتر است هر شش تا هشت هفته موهای خود را نوک گیری کنید و از روغن ها و سرم موهای درمان موخوره استفاده کنید. برای درمان موخوره‌های خود به مقاله "درمان موخوره" مراجعه کنید.

 

5.  از حوله زبر استفاده می‌کنید

استفاده از حوله های زبر و خشن باعث گرفتن سریع رطوبت موها شده و در اثر اصطکاک موها در هم گره خورده و وز می‌شوند. بهتر است برای خشک کردن موها از حوله های میکروفیبر و یا پارچه های نخی استفاده کنید. این کار باعث کنترل رطوبت موها و کاهش آسیب های ناشی از خشک کردن نادرست آن‌ها می‌شود.

 

6. در حالت خیسی موهای خود را شانه می‌کنید

موها در حالت خیسی بیار آسیب پذیر هستند. بنابر این هرگز در حالت خیسی موها را شانه نکنید. اگر موهای بسیار مجعد دارید که مجبورید در حالت خیسی شانه کنید حتما از نرم کننده های مو استفاده کنید و مراقب باشید تا موهایتان کشیده نشود. بهتر است گره های موها را با انگشت یا شانه های دندانه درشت باز کنید تا موها مرتب شوند.

 

7. تاثیر عوامل محیطی بر روی موها را نادیده می‌گیرید


آب و هوا

وقتی هوا گرم و مرطوب است، رطوبت موجود در هوا توسط موها جذب شده و تار های مو ملتهب می‌شوند. این التهاب باعث می‌شود سلول های کوتیکول به سمت بالا آمده و موها وز شوند.

 

نور خورشید

اشعه فرابنفش موجود در نور خورشید باعث کدری، شکنندگی و وزی موها می‌شود.

 

آب کلر دار

استخرهای دارای کلر باعث خشک شدن موها می‌شود.

 

8. به سلامت بدن خود اهمیت نمی‌دهید

اختلالات خوردن مثل بی اشتهایی منجر به سوءتغذیه و نرسیدن ویتامین های مورد نیاز به موها شده و درنتیجه موها خشک و شکننده می‌شوند. اختلالات تیروئید و سایر بیماری ها نیز ممکن است منجر به خشکی پوست و موها شوند.

 

قدم دوم رفع وزی مو: درمان آن 

650
روغن‌های گیاهی با مرطوب نگه داشتن موها باعث پیشگیری و رفع وزی مو و خشکی آن‌ها می‌شوند.

 

1. انتخاب شامپو و نرم کننده مناسب

شامپو و نرم کننده هردو نقش بسیار مهمی در مراقبت های مو دارند. هنگام خرید شامپو یا نرم کننده به دنبال انواع "مرطوب کننده" یا "مخصوص موهای خشک و وز دار" باشید. یا شامپوهایی را خریداری کنید که حاوی روغن آرگان یا روغن نارگیل باشند. خرید شامپوهای حاوی سولفات را متوقف کنید زیرا این ماده باعث خشکی بیشتر موها می‌شود.

با وجود اینکه استفاده از شامپوهای مخصوص باعث کاهش آسیب موها می‌شود، باید دفعات استفاده از شامپو را کاهش دهید. زیرا بهرحال شامپوها ماده شیمیایی و بوده و باعث آسیب و خشکی موها به مرور زمان می‌شوند. دفعات دوش گرفتن را به سه روز یکبار حتی کمتر، کاهش دهید. برای کاهش خشکی و وزی موها تنها زمانی از شامپو استفاده کنید که موهای شما بسیار چرب است.

 

2. استفاده از سرم های مو

سرم های مو بر پایه سیلیکون بوده و مانند یک کت تار های موهای شما را پوشانده و از آن‌ها محافظت می‌کنند. سرم‌ها ممکن است با پیشگیری از تورم تارهای مو و کمک به نگهداری رطوبت باعث درمان وزی موها شوند. سرم‌هایی را خریداری کنید که دارای ترکیبات آبرسان مثل آلوئه ورا باشند. بهترین زمان استفاده از سرم مو بلافاصله بعد از حمام و هنگامی که موها خیس است می‌باشد.

 

3. استفاده از روغن‌های طبیعی

بر اساس تحقیقات* روغن‌های طبیعی با مرطوب نگهداشتن موها باعث پیشگیری از وزی و خشکی آن‌ها می‌شوند، به نازک شدن مو و موخوره هم کمک می‌کنند و بهترین روش برای درمان وزی مو روغن تراپی است. بعضی از انواع بسیار رایج و محبوب این روغن ها شامل موارد زیر است:

 

روغن نارگیل

روغن نارگیل سرشار از لوریک اسید می‌باشد. روغن نارگیل به سرعت به داخل تارهای مو جذب شده و باعث آبرسانی و پروتئین رسانی به موها می‌شود. این روغن به دلیل داشتن ویژگی حفظ رطوبت در موها باعث ترمیم موهای شکننده و آسیب دیده می‌شود. جهت "خرید روغن نارگیل" کلیک کنید.

 

روغن بادام شیرین

روغن بادام شیرین یک نرم کننده بسیار عالی محسوب می‌شود. این روغن می‌تواند فضاهای خالی ناشی از آسیب کوتیکول‌ها را پر کرده و درنتیجه به موها بافت نرم‌تری می‌دهد و باعث درمان وزی موها می‌شود.

 

خرید روغن بادام شیرین
جهت خرید روغن بادام شیرین بروکس بر روی عکس کلیک کنید

 

روغن آرگان

روغن آرگان غنی از ترکیبات مرطوب کننده مانند اسید های چرب امگا 6 و 9 و لینولئیک اسید است. بعلاوه روغن آرگان سرشار از ویتامین ها مثل ویتامین A و C وE (آنتی اکسیدان) می‌باشد. این روغن در برابر اکسید شدن بسیار مقاوم بوده و در نتیجه یک لایه بسیار قوی روی موها تشکیل داده و از آسیب دیدن آن‌ها پیشگیری خواهد کرد. (منبع*)

 

روغن جوجوبا

روغن جوجوبا غنی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی مثل ویتامین E، ویتامین C، خانواده ویتامین B، زینک و مس می‌باشد. این مواد باعث تغذیه موها و حفظ ساختار یکدست ساقه موها در نمای سلولی شده و درنتیجه باعث درمان وزی موها خواهد شد.

 

خرید روغن جوجوبا
جهت خرید روغن جوجوبا بروکس بر روی عکس کلیک کنید

 

روغن ماکادمیا

روغن ماکادمیا یک مرطوب کننده و آبرسان طبیعی به شمار می‌آید و باعث ذخیره رطوبت در ساقه موها شده و آن‌ها را از پروتئین های طبیعی تغذیه می‌کند. این روغن باعث صاف شدن وزی موها شده و به موها درخشش طبیعی می‌دهد.

 

4. نرم کننده‌های بعد از حمام

این نرم کننده ها به گونه ای طراحی شده اند که بدون نیاز به شست و شو روی موها بمانند. آنها به طور معمول سبک تر از انواع نرم کننده هایی هستند که در حمام استفاده می‌کنید. این نوع مرطوب کننده ها به دلیل اینکه مدت طولانی روی موها باقی می‌مانند می‌توانند بطور موثری موها را آبرسانی کنند.

 

5. ماسک مو

ماسک های مو دارای هستند که رطوبت و مواد مغذی را در موها حفظ میکنند. ماسک های مو به طور عمقی موها را آبرسانی کرده و باعث درمان خشکی، کدری و وزی موها می‌شود.

اگر می‌خواهید موهای نرم تری داشته باشید، استفاده از ماسک های خانگی می‌تواند رطوبت از دست رفته را به موهای شما بازگرداند. علاوه بر این استفاده از این ماسک ها باعث بهبود سلامت موها می‌شود.

 

ماسک سرکه سیب

موهای سالم دارای PH اسیدی بین 4.5 و 5.5 می‌باشد. هنگامی که PH موها در این رنج بماند، کوتیکول ها بصورت صاف و نزدیک بهم قرار خواهند گرفت. هنگامی که موها به سمت قلیایی شدن می‌روند، کوتیکول ها از روی هم بلند شده و موها وز می‌شوند.

سرکه سیب یک اسید هیدروکسی آلفا بوده که یک اسید ضعیف است. به همین دلیل، شواهد نشان میدهد که استفاده موضعی از این ماده باعث بهبود وزی موها می‌شود. سرکه سیب همچنین میتواند به از بین بردن آلودگی ها کمک کند که باعث براق شدن مو میشود. همچنین سرکه سیب دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچ بوده که ممکن است به درمان شوره سر کمک کند. طرز تهیه:

1. یک سوم فنجان سرکه سیب ارگانیک را با یک چهارم فنجان آب گرم مخلوط کنید.

2. ترکیب را داخل یک محلول پاش ریخته و همه ی قسمت های مو را به آن آغشته کنید.

3. پس از 1 تا 3 دقیقه با آب سرد بشویید و بگذارید موها در هوای آزاد خشک شوند.

4. این ماسک را یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

سرکه سیب بوی شدیدی دارد اما این بو با شستن موها بطور کامل از بین می‌رود.

 

ماسک روغن نارگیل و ویتامین E

همانطور که گفته شد روغن نارگیل غنی از لوریک اسید بوده و به خوبی باعث رطوبت رسانی به موها می‌شود و درنتیجه به موها نرمی و درخشندگی می‌بخشد. روغن نارگیل به تنهایی حاوی مقادیر زیادی ویتامین E می‌باشد اما اضافه کردن یک قرص ویتامین E به آن تاثیر آن را چند برابر خواهد کرد. ویتامین E آنتی اکسیدان بوده و باعث سلامت موها می‌شود.

1. براساس حجم و قد موهایتان مقداری از روغن نارگیل را با یک عدد قرص ویتامین E ترکیب کنید.

2. تمام موها را به روغن نارگیل آغشته کنید.

3. پس از 15 دقیقه موهای خود را با شامپو بشویید.

همچنین می‌توانید بگذارید این ماسک در طول شب روی موهایتان بماند و پس از بیدار شدن آن را با شامپو بشویید. دقت کنید که از یک روبالشی جداگانه استفاده کنید تا بالش شما روغنی نشود.

همچنین می‌توانید از این روغن بعنوان سرم بعد از حمام استفاده کنید. برای این کار می‌توانید چند قطره از این روغن را روی موها بمالید تا موهایتان مرطوب و درخشان شوند.

 

ماسک روغن بادام شیرین و تخم مرغ

روغن بادام شیرین به دلیل داشتن اسید های چرب موها را به خوبی آبرسانی می‌کند. تخم مرغ غنی از چربی ها، بیوتین و ویتامین ها است. استفاده از تخم مرغ برای موها باعث سلامتی، درخشندگی و بهبود وزی می‌شود. اگر به تخم مرغ حساسیت دارید از این ماسک استفاده نکنید یا از روغن بادام شیرین به تنهایی استفاده کنید.

1. دو عدد تخم مرغ را درون یک ظرف ریخته و به خوبی هم بزنید تا حالت کفی بدست آورند.

2. یک قاشق غذا خوری روغن بادام شیرین به ظرف اضافه کنید.

3. ترکیب را به موها و پوست سر خود بمالید و آن را با یک پلاستیک بپوشانید.

4. پس از 15 دقیقه موها را با شامپو بشویید.

این ماسک را یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

 

ماسک روغن جوجوبا و آووکادو

میوه آووکادو دارای ترکیبات مغذی بسیاری مثل ویتامین A و E بوده که باعث تقویت موها می‌شود. همچنین همانطور که گفتیم روغن جوجوبا سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی بوده و به دلیل ساختار موم مانند به خوبی موها را رطوبت رسانی خواهد کرد.

1.  یک آووکادو با اندازه متوسط را درون یک ظرف به خوبی له کنید.

2. دو تا 4 قاشق غذاخوری(نسبت به حجم موها) روغن جوجوبا را به آن اضافه کنید و به خوبی ترکیب کنید.

3. ماسک را به موها و پوست سر خود بمالید و با یک کاور پلاستیکی موها را بپوشانید.

4. پس از 30 دقیقه موها را با شامپو بشویید.

از این ماسک یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

 

ماسک روغن آرگان و عسل

روغن آرگان موجود در این ماسک سرشار از ترکیبات مرطوب کننده و مغذی بوده که موها را آبرسانی کرده و وزی آن‌ها را از بین می‌برد. همچنین عسل خواص ترمیمی داشته و باعث بهبود شکنندگی موها می‌شود.

1. یک قاشق چای خوری روغن آرگان را با یک قاشق چای خوری عسل ترکیب کنید.

2. ماسک را به تمام قسمت های موها بمالید.

3. پس از 10 الی 15 دقیقه موها را با شامپو بشویید.

این ماسک را یک تا دو بار در هفته استفاده کنید.

 

ماسک روغن ماکادمیا و موز

این ماسک غنی از اسید لاکتیک بوده و آسیب های مو را به خوبی درمان می‌کند. همچنین روغن ماکادمیا یک آبرسان بسیار قوی بوده که باعث بهبود شکنندگی، خشکی و وزی موها خواهد شد.

1. برش کوچکی از موز را درون یک ظرف به خوبی له کنید.

2. یک قاشق غذا خوری روغن ماکادمیا به آن اضافه کنید و به خوبی ترکیب کنید.

3. ترکیب را به موها و پوست سر خود بمالید و پس از 30 الی 45 دقیقه با آب و شامپو بشویید.

این ماسک را یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

 

خلاصه

وزی مو یکی از شایع ترین مشکلات موهاست ک ممکن است افراد را درگیر کند و معمولا ناشی از خشکی و آسیب دیدن موهاست. اگر موهای وزوزی دارید، میتوانید با ایجاد چند تغییر در برنامه مراقبت از موهای خود، آنها را کاهش دهید. از شستن و شامپو زدن بیش از حد به موها خودداری کنید. اگر موهای شما به طور طبیعی خشک است، بهتر است هر 3 روز یک بار یا حتی کمتر از شامپو استفاده کنید. همچنین استفاده از نرم کننده و روغن های طبیعی بطور منظم برای کمک به مرطوب نگه داشتن و تغذیه مو بسیار ضروری می‌باشد.

 

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3229938/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4458934/

health.clevelandclinic.org/best-ways-to-protect-your-hair-from-sun-damage/

rjpbcs.com/pdf/2016_7(6)/%5B343%5D.pdf

https://www.healthline.com/health/mens-health/frizzy-hair-men#takeaway

https://www.scirp.org/journal/paperinformation.aspx?paperid=36776

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده

مقالات دیگر بروکس را از دست ندهید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش