آموزش قدم به قدم درمان موخوره در 3 مرحله

  درمان موخوره با کوتاه کردن مو درمان موخوره با روغن‌ها و ماسک‌های گیاهی  |  پیشگیری از موخوره

درمان موخوره در 3 مرحله
درمان موخوره در 3 مرحله

 

موخوره زمانی بوجود می آید که انتهای موها خشک، شکننده و فرسوده شود. درست مانند ریش ریش شدن انتهای یک طناب. قرار گرفتن در معرض شرایط بد آب و هوایی، تکنیک‌های مراقبت از مو مثل استفاده از سشوار، اتوی مو، محصولات بهداشتی شیمیایی و ... ممکن است باعث موخوره شود. از آنجایی که استفاده نکردن از این موارد امری اجتناب ناپذیر است، در نتیجه موخوره به یک عارضه کاملا شایع تبدیل شده است. در این مقاله درمان موخوره 3 مرحله‌ای بر اساس مقالات روز دنیا را به شما عزیزان آموزش دادیم. اگر سوالی هم داشتین در قسمت کامنت (انتهای صفحه) از ما بپرسین. جهت مطالعه درباره مشکلات مو مثل: "وزی مو" و "نازک شدن مو"، بر روی هر یک کلیک کنید و مقاله آن را مطالعه بفرماییدمرحله اول (درمان موخوره با کوتاه کردن مو)
 

1. موها را به خوبی شانه کنید، دسته کوچکی از آن را جدا کرده و حدود 2.5 سانتی‌متر از انتهای آن را در دست بگیرید. بهتر است موها خشک باشند تا موخوره ها بهتر ظاهر شوند.

 • لازم نیست که دقیقا 2.5 سانتی متر از انتهای موها را انتخاب کنید. اگر موهای کم پشتی دارید دسته‌های بزرگ تر و اگر موهای پرپشتی دارید دسته های بزرگتری از آن را انتخاب کنید.
 • بهتر است از یک طرف سر شروع کنید. این کار باعث می‌شود قسمتهایی که موخوره گیری شدهاند با سایر قسمتها قاطی نشوند.
   

2. دسته ای که انتخاب کرده اید را محکم بپیچانید تا موخوره ها کاملا مشخص شوند. از قسمت بالای موها شروع کنید و به سمت پایین دسته بپیچانید. پیچاندن را تا انتهای موها و بطور محکم ادامه دهید. بلافاصله پس از اینکه موها را پیچاندید، موخوره ها را می‌بینید که از دسته‌ی مو بیرون زده‌اند.

 • موخوره‌هایی را که از دسته‌ی موی پیچانده شده بیرون زده‌اند با استفاده از یک قیچی تیز کوتاه کنید. انتهای دسته را به خوبی بررسی کنید زیرا به احتمال زیاد بیشتر آن‌ها موخوره دارند. حداقل نیم سانتی‌متر از موخوره‌ها را کوتاه کنید.

 • موخوره‌ها را از بالا به پایین کوتاه کنید. این کار به شما کمک می‌کند که هیچ یک از موخوره ها را از دست ندهید.
 • اگر موهای کوتاهی دارید و دیدن انتهای موها برای شما سخت است از یک آینه استفاده کنید.
 • به خاطر داشته باشید که انجام این کار باعث تفاوت طول موهای شما می‌شود.
   

3. یک بار دیگر، اما در جهت مخالف، دسته مو را بپیچانید. این کار باعث می‌شود موخوره هایی که در ابتدا ظاهر نشده بودند، ظاهر شوند. با استفاده از قیچی موخوره ها را مانند قبل کوتاه کنید.

 • برای مثال اگر دفعه اول موها را در جهت عقربه های ساعت پیچانده اید، این بار در خلاف آن بپیچانید.
   

4. یک دسته‌ی جدید انتخاب کنید و مراحل بالا را تکرار کنید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا تمام سر را موخوره گیری کنید.

 • از یک کلیپس یا کش برای بستن و جدا کردن دسته موهایی که موخوره گیری کرده اید استفاده کنید تا با بقیه موها قاطی نشده و آسیب نبینند.
 • با توجه به جنس و سلامتی موها هر 1 تا 3 ماه یکبار حتما با این روش موخوره گیری کنید.

 

 

مرحله دوم (درمان موخوره با استفاده از روغن‌های گیاهی، ماسک‌ها و ...) 

 

پس از انجام مرحله قبل، درمان موخوره به پایان نمی‌رسد! شما باید بطور مرتب از محصولات مراقبت مو استفاده کنید تا به مرور زمان احتمال بوجود آمودن موخوره‌های بعدی را کمتر و کمتر کنید. توصیه ما به شما استفاده از مواد ارگانیک به علت کم هزینه بودن و موثرتر بودن آن‌ها هست.

 

روغن‌‌های گیاهی برای درمان موخوره
 

یک راه بسیار عالی برای جلوگیری از موخوره است. روغن‌های گیاهی مانند ورق محافظ و سدی بر روی موها در برابر آسیب‌های مکانیکی، شیمیایی و محیطی عمل می‌کنند. می‌توانید از روغن نارگیل، جوجوبا، هسته انگور، آرگان، بادام شیرین و یا روغن‌های ترکیبی برای تغذیه، نرم کردن و مرطوب نگه داشتن موها استفاده کنید. روغن مورد نظر را در کف سر و موها ماساژ دهید، بر روی نوک موها بیشتر تمرکز کنید و پس از 30 تا 45 دقیقه بعد موها را با شامپو غیرسولفاته بشویید. این کار را بصورت روتین انجام دهید تا شاهد نتیجه بی نظیر و مقاومت عالی موها در برابر موخوره شوید.

 

آلوورا برای درمان خانگی موخوره
 

آلوورا مملو از آنزیم های پروتئولیتیک است که سلول‌های مرده پوست سر را از بین می‌برد و به رشد موها نیز کمک می‌کند. مقداری از برگ‌های آلوررا ژل استخراج کنید و به موها و کف سر بمالید و پس از 30 الی 40 دقیقه موهای خود را با شامپو بشویید.

 

ماسک روغن نارگیل و عسل
 

یک قاشق چای خوری روغن نارگیل را با یک قاشق چای خوری عسل ترکیب کنید سپس درون ماهیتابه گرم کنید. سپس آن را به موها زده و پس از 10 الی 15 دقیقه موهای خود را بشویید. این ماسک علاوه بر رطوبت دهی میتواند زیبایی طبیعی به موهای شما بدهد و آن را ترمیم کند در نتیجه از موخوره جلوگیری میکند. جهت "خرید روغن نارگیل" کلیک کنید.

 

ماسک روغن بادام شیرین و روغن جوجوبا
 

یک قاشق غذا خوری روغن بادام شیرین را با یک قاشق چای خوری روغن جوجوبا را ترکیب کرده و به مدت یک ساعت موهای خود را به آن آغشته کنید. سپس با شامپویی ملایم و با آب ولرم آن را بشویید. هفته ای یکبار از این ماسک استفاده کنید. روغن جوجوبا و روغن بادام شیرین برای حفظ رطوبت و جلوگیری از خشکی موها بسیار مفید هستند. جهت "خرید روغن جوجوبا" کلیک کنید.

 

ماسک روغن بادام شیرین، روغن نارگیل و زرده تخم مرغ
 

پنج قاشق غذا خوری روغن بادام شیرین را به همراه یک عدد زرده تخم مرغ و یک قاشق روغن نارگیل ترکیب کرده و مخلوطی یکنواخت بدست آورید. موهای خود را به ماسک آغشته کرده و پس از سی دقیقه با شامپوی ملایم و آب ولرم بشویید. برای نتیجه بهتر هفته‌ای سه بار از این ماسک استفاده کنید تا موهایی نرم و لطیف و بدون موخوره داشته باشید. جهت "خرید روغن بادام شیرین" کلیک کنید.

 

ماسک روغن هسته انگور، آب لیمو و سفیده تخم مرغ
 

یک قاشق غذا خوری روغن هسته انگور را با یک قاشق غذا خوری آب لیمو و یک عدد سفیده تخم مرغ ترکیب کرده و موهای خود را به آن آغشته کنید. پس از نیم ساعت موهایتان را بشوییدو روغن هسته انگور باعث محافظت از موها در برابر نور خورشید شده و موهایتان را نرم و لطیف میکند و از موخوره جلوگیری میکند. جهت "خرید روغن هسته انگور" کلیک کنید.


 

مرحله سوم (پیشگیری از موخوره)  

 

موهایتان را به آرامی شانه کنید؛
 

هنگام شانه کردن موها به صدای آن گوش دهید. اگر هنگام شانه کردن صدای خراشیدن از موهایتان می‌شنوید دست نگه دارید. بهتر است ابتدا برای شانه کردن موها از شانه‌های دندانه درشت استفاده کنید.

 

گرمای زیاد به موها آسیب می رساند؛
 

بنابراین از شستن موها با آب داغ و استفاده ی مکرر از اتوی مو و سشوار خودداری کنید.

 

هرگز موخوره‌ها را نکنید؛ 
 

وقتی با ایجاد کشش در انتهای موها موخوره ها را از ساقه ی مو جدا می‌کنید، درواقع فرش قرمزی برای خوش آمد گویی به موخوره‌های بیشتر پهن می‌کنید! کندن موخوره ها با دست باعث میشود کوتیکول سطح ساقه مو آسیب ببیند و باعث ایجاد موخوره های بیشتر شود.

 

از روبالشی‌های ابریشمی یا ساتن استفاده کنید؛
 

استفاده از این روبالشی‌ها باعث می‌شود در طول شب موهایتان روی بالش سر بخورد و از ایجاد اصطکاک و ساییده شدن موها جلوگیری می‌کند.

 

از شامپوهای بچه استفاده کنید؛
 

این شامپوها فاقد ترکیبات مضر اسیدی یا قلیایی هستند بنابراین می‌توانند از آسیب رسیدن به موها جلوگیری کنند.

 

موهایتان را آب رسانی کنید؛
 

بهترین راه برای پیشگیری از موخوره، ایجاد رطوبت در موها و درمان خشکی موها می‌باشد. خشکی موها باعث از بین رفتن کوتیکول ساقه موها شده و باعث ایجاد موخوره می‌شود.

 

از موهای خود دربرابر آفتاب محافظت کنید؛
 

برای این کار می‌توانید از روغن‌های گیاهی که حاوی ترکیبات ضدآفتاب هستند استفاده کنید.

 

و در آخر ویدیوی زیر رو در مورد درمان موخوره مشاهده کنید و این نکات طلایی رو از دست ندهید!
 

 

منبع:   wikihow   elle    cosmopolitan

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده

مقالات دیگر بروکس را از دست ندهید

ساحل گفت:
عااالی بووود خیلی کامل توضیح دادین
  کارشناس بروکس گفت:
  خیلی ممنون

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش